12.03.2015 Образование

Професорскиот пленум го осудува повредувањето на приватноста на членовите од Средношколскиот пленум

Професорскиот пленум на својот блог вчера објави соопштение за јавноста во кое го осудува поставувањето на плакатите со имиња на активисти од Средношколскиот пленум. Понатаму, тие ја изразија својата поддршка за Наставничкиот и Средношколскиот пленум.

„Професорскиот пленум најостро го осудува поставувањето на плакатите што вчера наутро осамнаа низ повеќе градови и во средни училишта, на кои се наведени имиња на активисти од Средношколскиот пленум. Пленумот смета дека е срамно и подмолно на ваков начин да се шиканираат средношколски ученици и да се повредува нивната приватност, и цени дека ваквата постапка кон малолетни лица е недозволива и грозоморна.

Професорскиот пленум ја изразува својата комплетна поддршка на Наставничкиот и Средношколскиот пленум во насока на решавање на наталожените проблеми во основното и средното образование. Извојуваната битка за сосема НОВ закон за високо образование неодложно поттикнува промени и на Законот за средно и за основно образование. Токму во таа насока сакаме да ги охрабриме нашите колеги професори, наставници и ученици во нивната борба за квалитетно средно и основно образование.

Драги професори и наставници, знаеме со какви шиканирања се соочувате. Ги знаеме сите последици и апсурдности и од екстерните тестирања, чии резултати не само што не даваат објективна слика за знаењето на учениците, туку и ве принудуваат да им робувате на наметнати образовни форми кои неповратно ги осиромашуваат и деградираат вашите наставни програми. Вашите залагања се јасни и тие се нераскинлив дел од нашите. Пред нас е период во кој ќе мораме сите заедно да се избориме за она што е најважно во креирањето на иднината на сите нас – образованието.

Основното, средното и високото образование се нераскинливи едно од друго. Тие претставуваат целина. Новиот закон за високо образование треба да рефлектира и да иницира сам по себе измени и во законот за основно и за средно образование. Професорскиот пленум целосно стои зад вас – зашто нашата цел е иста. Сакаме квалитетно образование за нашите деца!

11 март 2015 година, Скопје

Професорски пленум