X
 12.10.2015 Култура

ФОТО: 70 години од владеењето на комунистичката партија во Северна Кореја

10-ти октомври за Северна Кореја е денот кога оваа земја ја прославува својата годишнина, а во знак на прославата Северна Кореја организира една од најголемите паради досега.

 

северна


Во центарот на Пјонгјанг се одржа масовна воена парада по повод одбележувањето на 70 годишнината од владејачката Комунистичка партија. Лидерот Ким Јонг Ун изјави дека Северна Кореја е подготвена да се бори против сите облици на војна која ја имаат започнато американските империјалисти. Погледнете како изгледаше прославата.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура