X
 15.01.2016 Живот

Mајка на креативен начин им го објаснува периодниот систем на елементи на своите деца

Керин Тип е доста креативна мајка. Таа пронајде забавен начин како да ги научи нејзините деца хемија. Таа ја претворила класичната игра „Battleship“ во игра со периодниот систем на елементи.

 

2


Играчите мораат да заокружуваат редови на два, три, четири или пет елементи за да ги обележат нивните бродови. Потоа, тие играат со именување на координати. Целта е прво да се пронајдат елементите.

 

3

4


„Играта може да се игра и со деца кои воопшто не знаат ништо за периодниот систем. Мојата 8 годишна ќерка се`уште нема учено хемија, меѓутоа навистина уживаше во играта. 
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот