X
 17.05.2016 Култура

Како е да се биде покрај ќерката која сама одбрала да умре?

Самоубиството со помош на докторите за хронично заболените од ментални болести моментално е легално во Холандија, Белгија и Швајцарија, и покрај тоа што е тема за дебата со години.


„Letting you go“ ја следи приказната на една холандска пациентка, 27-годишната Сан, која по речиси една деценија барајќи третман за нејзината хронична депреција, несоница и други состојби, одлучила да си го одземе животот за да го сопре нејзиното страдање.

Таткото на Сан, иако потресен, одлучил да го подржи изборот на неговата ќерка бидејќи таа „не би можела и не би требала да го стори тоа сама“. Филмот на Ким Фејбер е приказ на врската меѓу татко и ќерка и поглед на еден од најконтроверзните медицински правила за нешето време.Целиот филм погледнете го ОВДЕ.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура