X
 21.06.2016 Живот

Долгото јајце - како јајцето успеало да добие таква форма?

Во одреден момент од вашиот живо, мислите дека сте пробале се' и сешто. Меѓутоа, факт е дека не сте пробале ни третина од она што ви го нуди светот.

 

1


На пример, јајцата се познати насекаде, и можат да се приготвуваат на различни начини - да се варат, да се пржат... Но, постои нешто што се'уште не сте го виделе а е поврзано со нив.

Ако некогаш сте виделе совршено сечени парчиња варено јајце, сигурно сте се запрашале како успеале да ги сечат парчињата толку прецизно и исто. Ова особено е често во Европа, а вакви јајца најчесто можат да се пронајдат во Данска.

 

1


Доколку сечете дома јајце со специјално ноже, знаете дека ќе добиете различни големини на парчиња поради формата на јајцето.

 

3


Но, оние совршени парчиња доаѓаат од едно долго варено јајце. Но, како јајцето успеало да добие таква форма?

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот