X
 04.09.2016 Живот

Најдарежливиот библиотекар

Библиотекар од Универзитетот Њу Хемпшир ја остава својата заштеда на институцијата во која работел 50 години. Станува збор за 4 милиони долари.

Библиотекар

Скоро половина век Роберт Морин работел во библиотеката на универзитетот. Починал на 77 години и на изненадување на многумина, своето мало богатство го оставил за универзитетот.

Парите ги заштедил работејќи во библиотеката. Кога не работел, Морин обожавал да чита и да гледа филмови. Никогаш не излегувал со друштво, возел стар автомобил и јадел замрзната храна, заради што и собрал милиони.

Од универзитетот посочиле дека гестот на Морин е многу инспиративен и дека парите што им ги оставил ќе бидат наменети за потребите на студентите на универзитетот. На барање на Морин, дел од парите ќе се искористат за реновирање на библиотеката.


Универзитетот Њу Хемпшир
Подготвил: А.Д.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот