X
 18.11.2017 Живот

Сменете ги плановите за патување - ова се најопасните земји во светот

opasni zemji
Фото: TravelRiskmap

Исто како и минатата година, „Интернационалниот СОС и контролни ризици“ направи мапа на која прикажува колку земјите се пријателски настроени кон туристите - вреди да ја погледнете доколку планирате некакви патувања за 2018 година.

Собирајќи податоци од СЗО и од други институции, интерактивната мапа за ризици при патување открива колку се ризични земјите во однос на безбедноста на патиштата, сигурноста и медицинските прашања. 63 отсто од луѓето сметаат дека ризиците поврзани со патувањето се зголемиле во текот на изминатата година. Во извештајот, безбедносните закани и природните катастрофи се главните причини за промените на патните планови.

Во продолжение проверете како се рангирани земјите .

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот