X
 01.11.2019 Наука

Еве како би изгледала 2030 година ако победиме во борбата против климатските промени

До 2030 година емисиите на СО2 ќе бидат значително намалени. Месото на вашата трпеза ќе биде ретка глетка. Водата и воздухот што го дишете ќе бидат почисти, а природата ќе закрепнува. Парите ќе ги трошите за да бидете со семејството и пријателите, а не за купување предмети. Спасувањето на климата вклучува огромни промени, но истовремено може да нè направи многу посреќни.

Во моментот ја губиме борбата против климатските промени - но како би изгледал светот доколку победиме? Каков би бил животот во зелен свет?

Еве една верзија:

Наутро излегувате од влезната врата во зелен и жив град, каде што бетонот е ретка појава и каде што се шират зелени фасади и паркови. Ако изберете да повикате автомобил, алгоритамот ќе ја пресмета најпаметната маршрута за возилото и ќе собере неколку други луѓе на патот.

По забраната на градскиот совет за приватни автомобили во градот, пристигнаа многу нови услуги за превоз. За вас е поевтино да не поседувате сопствен автомобил, што, пак, го намалува метежот и полесно и побрзо ќе стигнете до вашата дестинација и не мора да трошите време барајќи каде да се паркирате. Можете исто така да изберете да патувате со велосипед, скутер или јавен превоз.

Воздухот што го дишете во градот е почист затоа што на улиците има многу помалку автомобили, а повеќето се електрични - всушност, целата електрична енергија е зелена. Има помалку бучава и многу повеќе простор за паркови и улици за пешаци бидејќи целиот простор за паркирање стана достапен. За ручек можете да изберете од десетици возбудливи оброци - повеќето од нив се од растително потекло, така што јадете поздраво и поеколошки отколку кога ручекот значеше избор помеѓу пет типа плескавици.

zelen grad
Фото: Wikipedia


Пластиката за еднократна употреба е далечен спомен. Сè уште постои услугата кафе за носење, но доаѓа во чаша за повеќекратна употреба што ја носите во следното кафуле за да си го земете депозитот. Истиот систем се однесува и на пластичните шишиња. Сите ваши апарати за домаќинство се претворија во договори за услуги. Ако машината за миење садови се расипе, тоа веќе не е ваш проблем. Давателот на услуги веќе знае за проблемот и испратил некој да ја поправи. Кога машината веќе не работи, давателот ја подигнува старата машина и поставува нова.

Луѓето испробуваат нови видови аранжмани за живеење со повеќе споделени функции и простори. Ова значи дека повеќе луѓе можат да си дозволат да живеат во градовите. Повеќе куќи се градат со дрво, што ги прави поубави за живеење и многу подобри за климата отколку бетонските згради.

Кога купувате нешто, купувате нешто што трае; го купувате затоа што навистина ви е потребно и сакате да се грижите за тоа. Но, затоа што купувате многу помалку работи, всушност, можете да си дозволите производи со подобар квалитет и дизајн. „Одбијте, повторно употребете, намалете, рециклирајте“ е новиот начин за разгледување на производи: ако не ви требаат, вие ги одбивате; ако ги купите, ќе ги користите повторно и повторно; и на крајот, ги рециклирате. Целото пакување е направено од три вида пластика или други нови материјали, така што рециклирањето е полесно.

Земјоделството е драматично променето. Голем дел од земјата што порано се користела за производство на добиточна храна стана достапна. Бидејќи луѓето во градовите почнаа да го ценат одењето во природа, туризмот, ловот и риболовот сега нудат нови видови приходи за луѓето што живеат во руралните области. Шумите и природата повторно се шират низ целиот свет. Луѓето повеќе патуваат во нивниот регион и со воз, така што воздушниот сообраќај почна да се намалува. Повеќето авиокомпании се префрлија на електрични горива, биогорива или електрична енергија.

Најдобро од сè е што граѓаните престанаа да купуваат толку многу работи, па имаат повеќе пари за други работи. Овој нов приход се троши на услуги: чистење, градинарство, помош при перење, здрави и лесни јадења за готвење, забава, искуства и прекрасни нови ресторани. Сите овие работи ѝ даваат на просечната модерна личност повеќе опции и повеќе слободно време да поминува со своите пријатели и семејството, да вежба, да учи нови вештини, да игра спорт или да создава уметност.

Ако земеме предвид каква би можела да биде иднината, заложбата против климатските промени можеби не изгледа толку лошо.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука