X
 05.01.2022 Наука

Како би изгледала Земјата доколку океаните пресушат?

Копнената површина на Земјата детално е мапирана, но најголем дел од површината на планетата е покриена со океани. Површината под водата не е добро мапирана и истражена.

Симулација направена од Јапонската аерокосмичка истражувачка агенција и американската вселенска агенција НАСА покажува како изгледа пределот што се крие под океаните.

Симулацијата ни покажува како би изгледала Земјата доколку океаните пресушат.


Извор: National Geographic
Фото: YouTube (Printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука