05.10.2018 Живот

Што да правите кога вашето дете зјапа во човек со попреченост во развојот?

Децата по природа се љубопитни и тоа е прекрасно. Но, тие некогаш не знаат да го сокријат тоа што го мислат и тоа може да биде незгодно за родителите.

Даниел Вилингам е татко на 15-годишната Есприт, која има ретко хромозомско пореметување наречено трисомија-18. Таа не може да оди или да зборува. Когнитивно, таа може да се спореди со 9-месечно бебе. Со текот на годините, Вилингам гледа едно нешто одново и одново: мајка или татко како го фаќаат нивното дете како зјапа во Есприт и веднаш изгледаат посрамено. Тие може да се обидат да го одвлечат вниманието на нивното дете или да ги поместат. Можеби и ќе му кажат на своето дете дека не е убаво да зјапа.

Советот на Вилингам за овие родители е: Престанете да го правите тоа. Поболно е отколку што мислите.

Додека забележува дека секоја ситуација е различна, тој споделува како вие и вашите деца можете да имате подобра интеракција со деца со попреченост во развојот и нивните фамилии.

Охрабрете ги вашите деца да се поздрават

Вилингам објаснува дека за децата со пречки во развојот и за нивните родители многу е болна изолацијата.

-Зјапањето на некој начин не е толку лошо. Лошо е чувството кое го имаме како да сакаат да го тргнат своето дете од моето. Нашите деца сакаат социјална интеракција. Има многу малку деца кои се со попреченост како што е мојата ќерка, но таа сепак сака да биде опкружена со други луѓе и тоа и недостига - вели таткото.

Тој додава дека секој знае дека не можете да очекувате 4-годишно дете да ги разбере нормите како што ги разбираат возрасните - тие ќе зјапаат. Затоа кога ќе видите дека се случува такво нешто, едноставно можете да го охрабрите да оди да се поздрави. Ако имаат трема, замавнување со рака е во ред.

Оставете ги да поставуваат прашања

Често децата го прашуваат овој татко и неговата сопруга дали ќерка му може да зборува и да оди. Таквите прашања не му пречат на Вилингам.

-Тоа е начин на кој можеме да ги едуцираме децата и јавноста за децата со посебни потреби и Есприт сака кога и се приближуваат деца - вели тој.

Поканете ја фамилијата на вашите настани

Кога Есприт имала неколку месеци, сопругата на Даниел била поканувана на секакви видови настани, но поканите прекинале кога другите бебиња почнале да прават нешта кои Есприт не можела да ги прави, како самостојно седење. Вилингам вели дека луѓето не треба да се плашат да ги покануват таквите деца.

-Во ред е да прашате: Еј, планирам да го правам ова. Дали Есприт би го сакала? Ова се планираните активности. Кои би биле во ред за нејзе и како можеме да направиме ова да функционира - советува таткото.

Тој додава дека родителите на деца со попреченост во развојот се свесни за тоа што би било во ред за нивните деца.

Избегнувајте ги тешките прашања

Доодека родителите често сакаат да зборуваат за нивните деца со пречки во развојот, некои прашања очигледно треба да се избегнат.

-Многу е веројатно дека Есприт ќе почине пред мене и сопругата. За тоа сакам да мислам кога јас ќе посакам. Кога имате дете со посебни потреби, не сакате цело време да мислите за големата слика - вели тој.

Додава и дека не е убаво да се праша родител на дете со тежок аутизам каде ќе живее тоа кога ќе биде возрасен човек. Тоа е ужасно прашање. Овој татко сугерира и да не се посветува целото внимание само на детето со посебни потреби, особено ако тоа има браќа и сестри.

-Само прашајте како се сите по дома - советува Вилингам.

Не правете ги родителите маченици

„Ти си херој“, „Јас не го можам тоа“, „Бог им дава деца како Есприт на специјални родители“. Ова се коментари кои често го фрустрираат Вилингам и другите родители на деца со пречки во развојот. Вилингам е среќен што ја има Есприт, но не се чувствува како херој.

Најголемата порака, според него, е дека не е толку комплицирано.

-Зборувајте со детето. Кажете „Здраво, како си? Како се викаш?“ Тоа е се. И видете што ќе се случи - советува тој.

Живот