12.02.2023 Образование

Едноставна техника објавена на „Тик-ток“ помага побрзо да се подготвите за испит

Секоја нова техника за учење е добредојдена за студентите. Сите техники не успеваат кај секого, но вреди да се пробаат. Една ваква техника стана популарна на „Тик-ток“.

Во видео објавено на социјалната мрежа, една студентка ја пробува техниката која е прилично едноставна. Таа зема хартија и со пенкало неконтролирано „црта“ на неа додека учи. Цртањето на хартијата ѝ помага да остане фокусирана на материјалот додека учи.

Како што открила, за само 25 минути успеала да запомни 93 збора со помош на оваа техника.

@waffles995 Plot twist I memorized 93 vocab words in 25 mins #worksmarternotharder #studytok #loveexamprep ♬ original sound - WUNWAY

Во коментари на видеото се јавиле други корисници на социјалната мрежа кои потврдиле дека оваа техника функционира. Една корисничка напишала дека техниката е поддржана и со истражување.

Извор: Moj faks
Насловна фотографија: Pixabay