X
 13.05.2015 Живот

За што служат дупчињата на врвот од патиките?

Дали некогаш сте се запрашале за што служат последните две дупчиња на врвот од патиките за трчање? Тие обично остануваат неискористени и ретко кој знае за што тие служат.

 

patiki


Ова видео на Youtube ја решава оваа необична загатка, а видеото стана толку популарно што е прегледано над 2 милиони пати.

Последните дупчиња се користат за имобилизација на стапалата во внатрешноста на чевлите, за трчањето да биде поудобно и за патиките подобро да стојат по должината на ногата.

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот