X
 11.07.2017 Култура

Бегалската криза е тест за нашиот карактер

Во 2016 година, 65 милиони луѓе се иселиле од своите домови поради воени конфликти и страдање. Ова не е само криза, ова е испит за тоа кои сме и за што се залагаме. Секој од нас е лично одговорен да помогне во разрешувањето на оваа криза.

Во овој говор, британскиот политичар Дејвид Милибенд дава одредени, јасни начини преку кои можете да им помогнете на бегалците и да ги претворите емпатијата и алтруизмот во акција.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура