X
 06.11.2017 Образование

Математичка задача за трето одделение - дали можете да ја решите?

математика

Математиката не им е силна страна на повеќето луѓе, меѓутоа, повеќето од нас би можеле да решат задача за трето одделение, нели?

Доколку е така, погледнете го прашањето што една мајка го сподели на „Редит“ и видете дали можете да го пронајдете решението.

задача
Фото: Reddit
 
Се чини дека никој не може да одговори на оваа задача што ѝ била дадена на нејзината ќерка Изи. Некои корисници на „Редит“ успеаја да дадат неколку логични одговори, иако велат дека задачата не е соодветна за ученици од трето одделение.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование