X
 22.05.2020 Наука

„Тајмлепс“ видео од пајак додека плете мрежа

Пајаковите мрежи веќе ги фасцинираат луѓето со својот уникатен изглед. Доколку постои нешто пофасцинантно, тоа дефинитивно е процесот на правење на мрежата.

Пајаците се вистински архитекти кога станува збор за мрежите кои ги плетат. Би-би-си има направено таканаречено „тајмлепс“ видео направено од повеќе фотографии направени во даден период кое го покажува процесот на плетење на мрежата на еден пајак.


Автор: Лори Дорн
Извор: laughingsquid.com
Фото: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука