23.10.2023 Живот

Кинески концепт за размислување стар 2.000 години може да ве направи поуспешни

2.000-годишен кинески концепт наречен „у веи“, што во превод значи „недејствување“ или „дејство без напор“, може да ни помогне да водиме побалансиран, поисполнет и поуспешен живот.

Тоа не значи дека треба само да седите и да се релаксирате. „У веи“ е поврзан со тоа работите да се случуваат природно и да се ослободите од потребата за контрола. Овој концепт нагласува преземање акција кога е потребно, но не притискање со прекумерен напор и напнатост.

Истражувањата покажаа дека овој концепт може да помогне во намалување на стресот и анксиозноста, истовремено зголемувајќи ги задоволството и целокупната благосостојба.

Еве како овој концепт да стане дел од вашата дневна рутина.

1. Прифатете ги работите такви какви што се

Да речеме дека организирате голема забава. Наместо да се опседнувате со секој детаљ, вежбањето „у веи“ значи разбирање дека работите можеби нема да одат онака како што сте ги планирале.

Слично на тоа, ако не го добиете унапредувањето за работа што го очекувавте, треба да сфатите дека тоа е нормален дел од вашето патување во кариерата. Затоа речете си: „Не можам да контролирам сè, но можам да го извлечам најдоброто од тоа што ќе се случи“.

Кога ќе се соочите со предизвик, запрашајте се дали имате целосна контрола врз исходот. Ако не, помирете се со тоа и продолжете понатаму.

2. Прифатете ја несовршеноста

Дозволете работите да се одвиваат на свој природен начин, без присилување на исходот. Треба да знаете дека никогаш ништо не е совршено.

Ако првпат учите нов јазик или свирите на инструмент, подгответе се да правите грешки. Ќе научите од нив.

3. Свесност

Свесноста значи да бидете свесни за вашите мисли и чувства без осудување.

Забележете ги сите мали детали околу вас. Како го чувствувате сонцето на вашата кожа? Слушајте ги звуците на природата, птиците и лисјата и набљудувајте ги формите и боите на цвеќињата.

Овој концепт е многу лесен кога ќе обрнете внимание на она што се случува во сегашниот момент, на пријателски и љубопитен начин.

Лао Це, древен кинески филозоф и основач на таоизмот, рекол: „Ако сте депресивни, живеете во минатото. Ако сте вознемирени, тогаш живеете во иднината. Ако сте во мир, тогаш живеете во сегашноста“.

Извор: CNBC
Фото: Freepik