X
 26.11.2022 Живот

Првиот снег ги претвори Плитвичките Езера во вистинска бајка

Снег го покри националниот парк Плитвички Езера во Хрватска.

Овој најстар и најголем национален парк во Хрватска долги години привлекува илјадници туристи, а изгледа неверојатно во секое годишно време. Во текот на зимата тој изгледа магично.Плитвичките Езера се светско наследство на УНЕСКО од 1979 година. Се наоѓаат на површина од над 300 квадратни километри, на околу два часа возење од Загреб.

Цената за влез за возрасни лица изнесува 80 куни (околу 10 евра), за студенти е 50 куни, а за деца 35 куни.Извор: Green
Насловна фотографија: Instagram (printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот