X
 29.05.2017 Наука

Слушнете ја музиката снимена во вселената

Вселената е вакуум, но тоа не значи дека не постојат звуци. Иако научниците ретко ги доживуваме како уметници, сепак од НАСА успеа да создаде музика.

Звукот е произведен на ист начин како што се произведува во оргулите. Звукот може да резонира во ѕвездите, а може да се измери според турбуленциите кои се случуваат во нејзината површина.

Слушнете како звучи вселенската музика.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука