08.03.2022 Живот

Брзите тестови за ковид-19 се опасни ако не се користат правилно

Внимавајте, комплетот за тестирање за ковид-19 може да содржи токсична супстанција што може да биде штетна за вас и за вашите деца.

Супстанцијата е натриум азид, а Информативниот центар за лекови и отрови на Медицинскиот центар за детска болница во Синсинати забележа пораст на повиците за изложеност на хемикалија откако повеќе луѓе почнаа сами да се тестираат за ковид-19 дома.

50 милиони американски домаќинства добија некоја верзија на комплетите за тестирање, иако не е јасно колку од нив содржат натриум азид. Владата испрати 200 милиони комплети, со пополнети околу 85% отсто од првичните нарачки.

- Почнавме да ги добиваме нашите први изложувања на овие тест-комплети околу почетокот на ноември и тоа од сите возрасти - вели Шејла Гертемолер, фармацевт и клинички токсиколог за центарот.

Повиците до локалниот центар го отсликуваат она што се случува на национално ниво. Центарот за отрови во Њујорк и Центарот за отрови во Западен Тексас предупредија на слични проблеми.

Што е натриум азид?

Натриум азид, кој често се користи како конзерванс, е течен реагенс во неколку комплети за тестирање ковид-19. Хемикалијата е безбојна, без вкус и мирис, а главно се користи во воздушните перничиња за автомобили и како средство за контрола на штетници.

Голтањето може да предизвика низок крвен притисок, што може да резултира со вртоглавица, главоболки или брзо биење на срцето. Изложеноста на него може да предизвика и иритација на кожата, очите или ноздрите. Големите количини на изложеност на натриум азид може да предизвикаат сериозни закани за здравјето, што доведува до конвулзии, губење на свеста, повреда на белите дробови, респираторна инсуфициенција што доведува до смрт, забележува Центарот за контрола и превенција на болести.

ковид
Фото: Freepik

- Натриум азидот е многу силен отров, а ингестијата на релативно ниски дози може да предизвика значителна токсичност. Ампулите за екстракција изгледаат како мали шишиња или капки за очи. Некои луѓе случајно може да ги помешаат со лекови и да ги нанесат капките во очите или во носот, што може да предизвика иритација. Луѓето, исто така, може да ги истурат на нивната кожа, што може да предизвика иритација на кожата или изгореници. Малите деца може случајно да ја проголтаат содржината или да се задушат со малото капаче на ампулите за екстракција.

Неколку центри за отрови низ САД пријавија изложеност на натриум азид од комплетите за тестирање на ковид-19. Гертемолер процени дека имало повеќе од 200 пријавени случаи од 55 центри за отрови низ целата земја.

Информативниот центар за лекови и отрови во Синсинати регистрира 38 случаи на изложеност на натриум азид, при што случаите достигнаа врв во јануари, во времето кога варијантата омикрон предизвика голем број случаи на ковид-19. Возрасните изложени генерално доживеале блага иритација на кожата, која може да се влоши ако областа не се измие темелно. И националниот детски центар за отрови во Охајо, исто така, објави дека забележал зголемување на бројот на случаите.

Добрата вест е дека случаите пријавени во детскиот центар во Синсинати главно се решиле дома, со оглед на тоа што количината на натриум азид во брзите тестови е прилично мала.

Од центрите забележуваат дека ризикот од труење е низок кога овие тестови се користат и се фрлаат правилно.

Ова се неколку совети што треба да ги следите кога користите брз тест дома:

- Чувајте ги комплетите на високо, по можност заклучени и подалеку од деца;
- Внимателно прочитајте го упатството пред да го користите комплетот за тестирање;
- Кога ќе завршите со тестирањето, веднаш завиткајте ја содржината на комплетот и фрлете ја надвор од вашиот дом.

Извор: Usatoday.com
Фото: Freepik