X
 02.01.2015 Наука

Еве како се тестираат организимите дали можат да преживеат во вселената

Дали некогаш сте се запрашале како астронаутите работат и на кој начин можат да го преживеат притисокот во вселената? Еве како.

 

organizmi


На фотографијата погоре можете да го видите R2 проектот на Европската вселенска агенција. Единицата, која е закачена на ISS, содржи 46 видови на бактерии, габи и артроподи кои биле донесени во јули и ќе останат таму 18 месеци. Европската вселенска агенција вели дека астронаутите се изложени на слични услови:

„Вакуумот од вселената ја цица водата, кислородот и другите гасови во примероците. Нивната температура може да падне до -12°C поради тоа што станицата поминува низ сенката на Земјата, додека пак може и да достигне до 40°C - на тој начин тие се подложени на процес на сушење и замрзнување кој се користи за зачувување на храната“.
Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука