X
 23.12.2017 Наука

Што се случува во внатрешноста на воздушното перниче кога ќе се активира?

Воздушните перничиња денес станаа стандард и ги има во сите автомобили. Од скапа дополнителна опрема денес тие станаа нешто очекувано во речиси секое возило. Но како се тие направени и што има во нив?

Видеото во продолжение дава одговор на ова прашање. Прво, воздушното перниче се активира во внатрешноста на пластичната обвивка на воланот. Станува збор за прилично импресивна експлозија, на видеото прикажана со забавена снимка. Воздушните перничиња денес станаа стандард и ги има во сите автомобили. Од скапа дополнителна опрема денес тие станаа нешто очекувано во речиси секое возило. Но како се тие направени и што има во нив?

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука