X
 26.04.2016 Технологија

Што е тестот на Тјуринг и дали компјутер може да го положи?


Што е свеста? Дали вештачка машина може да размислува? За многумина, ова се главните теми на дебатите за иднината на вештачката интелигенција.

Британскиот компјутерски научник Алан Тјуринг одлучил да ги отфрли сите овие прашања во замена за само едно поедноставно: Дали компјутер може да зборува како човек?

Алекс Гендлер го објаснува тестот на Тјуринг и нуди детали за некои негови резултати во следното видео.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија