X
 19.12.2018 Живот

Како се шират морбилите и колку се опасни?

Малите сипаници може да се поминат многу лесно, но и да предизвикаат воспаленија и сериозни компликации

Мали сипаници или морбили е заразна болест предизвикана од вирус од групата миксовируси. Болеста може да се јави кај оние што не прележале морбили, или не се соодветно вакцинирани против сипаниците.

Прочитајте повеќе на деца.мк

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот