X
 10.08.2017 Култура

Единствен филм од регионот во кој нема вулгарности

Додека во кинематографијата не може да се замисли филм без во него да се слушне барем една пцост, постои еден филм со кој пораснаа многу луѓе, а во него не се наоѓа ниту еден вулгарен збор.

Познатиот филм „Лаење на ѕвездите“ бил напишан од Милован Витезовиќ, како и многу други домашни остварувања. Филмот бил првпат прикажан во 1998 година, а публиката била воодушевена од хуморот кој доста се разликувал од останатите филмови снимени во тој период.

Иако истоимениот роман бил напишан во 60-тите години на минатиот век, Здравко Шотри 40 години подоцна го искористил токму овој роман како инспирација да ги собере најдобрите српски глумци и да сними ремек-дело - сето тоа без пцости.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура