X
 25.02.2015 Наука

Фотографии од Марс кои ќе ве замислат

Марс отсекогаш бил едно од најбитните вселенски тела за луѓето. Сме ги набљудувале и снимале неговите движења, па дури и сме именувале богови по оваа планета. Денес, благодарение на развитокот на технологијата може да научиме повеќе за Марс од кога било порано. НАСА секојдневно добива фотографии од Црвената планета. Некои од нив се здодевни. Меѓутоа, сетете се дека неодамна беше откриена вода на Марс. Дали овие фотографии претставуваат докази за некаков живот?


Што гледате на сликата? Ние гледаме нешто што наликува горила. Секако, предметот е мошне наликува на животно. Дали ова е само уште една карпа на Марс?


Некои сметаат дека ова е остаток од прст. Затоа фотографијата стана позната како мистерија. Нам ни личи како уште еден камен, но проценете самите.


Кој се бореше на Марс? Ова изгледа како војничка капа од Прва светска војна.


Една од најпознатите фотографии од Марс е токму оваа - Марсовското лице. НАСА дури одржа прес-конференција за сликата која стигна до Земјата.


Една од најновите мистериозни фотографии од Марс е токму оваа. Гледате коска? НАСА објасни дека ова е само камен.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука