X
 24.05.2015 Образование

Проверете колку логично размислувате


Вашата задача? Да одберете што помалку карти за да откриете дали нешто е вистина или лага. Васоновата задача на избор била создадена од англискиот психолог Питер Васон и нејзината цел е откривање на начинот на кој размислуваат луѓето.

Заклучокот на Васон е дека не секогаш размислуваме рационално. Повеќе од 90% од испитаниците со кои работел Васон кога ја создал задачата го одбрале погрешниот одговор. Откако било објавено видеото, само 5.393 луѓе го виделе точниот одговор од вкупно 20.626.

Прочитајте повеќе за истражувањето на Васон со кое анализира зошто луѓето одбираат нерационални начини ОВДЕ.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование