X
 26.05.2020 Уметност

Уметница создава маски кои го менуваат дизајнот со дишењето

Стефани Хук е уметница од Колорадо која неодамна ја покажа својата „магична“ маска за лице на социјалната платформа „Тик ток“. Видеото веднаш стана сензација со оглед на тоа што има милиони прегледи.

Маската прво изгледа како обична црна маска за лице, но со дишењето се менуваат боите во материјалот и се открива дизајн инспириран од „Хари Потер“. Хук ги продава своите креации преку интернет на веб-страницата на нејзината компанија.

@coloradopex

I am the maker of the mask 🖤🖤🖤 ##mask ##hp ##artist ##smallbusiness ##magic *checkmeouton FB ***CPEX

♬ original sound - coloradopex


Таа започнала да ги прави овие маски за да „донесе магија“ во вистинскиот свет и да ги инспирира останатите да бидат креативни. Маските во моментов се распродадени, но Хук планира да направи уште и да започне да ги продава веќе на 29 мај. Таа открива дека ѝ се потребни околу 17 часа за да направи една маска.

Сепак, Хук посочува дека овие маски не ја нудат истата заштита од вируси како медицинските маски.

Извор: boredpanda.com

Фото: CPEX

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност