X
 01.10.2021 Живот

Кој ќе ја освои Нобеловата награда за мир? Номинирани Навални, Тихановска, Грета Тунберг...

Нобеловата награда за мир може да заврши во рацете на белоруската дисидентка во егзил Светлана Тихановска, климатската активистка Грета Тунберг или „Репортери без граници“, велат норвешките експерти.

Добитникот на наградата од 1 милион долари го избира петчлена комисија назначена од норвешкиот парламент, која ќе биде објавена на 8 октомври.
- „Репортери без граници“ и Комитетот за заштита на новинарите се некои од главните кандидати - рече Хенрик Урдал, директор на Институтот за мировни истражувања во Осло.

- Ова е во согласност со големата дебата за важноста на независното известување и борбата против лажните вести за демократијата - додаде тој.
Признание може да добие и Грета Тунберг за нејзината борба против глобалното затоплување. Грета е една од најпознатите климатски активисти на светот.

За наградата се номинирани вкупно 329 кандидати

- Советот за безбедност на ОН изрази загриженост дека штетните ефекти од климатските промени би можеле да бидат ризик за меѓународниот мир и безбедност - рече Асл Свин, историчар на Нобеловата награда за мир.

И Свин и Урдал неколку пати точно ги предвидоа добитниците на наградата. И  двајцата ја истакнаа Тихановска како еден од фаворитите. Таа е лидер на опозициското движење кое се бори со белорускиот претседател Александар Лукашенко уште од минатата година, кога ја напушти својата земја по претседателските избори, за кои опозицијата смета дека се наместени.

- Белорусија има еден од најрепресивните режими во светот и претежно ненасилна опозиција. Тоа ќе биде награда што ќе одекне низ целиот свет и, исто така, ќе се смета за општа реакција на донекаде автократскиот неуспех во многу земји - рече Урдал.

За наградата се номинирани вкупно 329 кандидати, но целосната листа нема да биде објавена 50 години. Номинирани се и лидерот на руската опозиција Алексеј Навални, американската политичарка Стејси Абрамс, Светската здравствена организација (СЗО) и движењето „Црните животи се важни“.

Извор: 6yka.com
Фото: Wikipedia
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот