X
 14.03.2016 Живот

Која држава е најголема закана за мирот според светското население?

После повеќе од една деценија откако САД го окупираше Ирак, глобална анкета открива дека речиси целиот свет мисли дека Американците се најголема закана за мирот во светот.


Анкетата била направена во 2013 година, а оттогаш се промениле многу работи. Сепак, во 2013, 24% од 66.000-те анкетирани изјавиле дека САД претставува најголема закана за мирот во светот.Речиси три години по анкетата, САД не сторила многу за да го промени мислењето на светското население. Изборниот циклус за претседателски мандат во САД го отвори патот напред за повеќе републикански кандидати кои ја шокираат јавноста, меѓу кои најпознат е Доналд Трамп.

Додека Трамп најавува ригорозни мерки против мигрантите, другиот претседателски кандидат, Тед Круз, изјавил дека „би ја бомбардидал ИСИС“ безмилосно.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот