X
 03.03.2024 Здравје

Зошто е добро да јадете една лажичка мед пред спиење?

Медот е одличен антиоксиданс, што значи дека неговото редовно консумирање може да го исчисти вашето тело од разни токсини. Покрај тоа, неговите антибактериски својства значително ќе ја подобрат состојбата на вашата кожа и ќе ви помогнат да спиете подобро.

Ако внимавате на вашата тежина, се препорачува да ги исклучите сите слатки на база на шеќер, но не и медот. Тоа е така затоа што шеќерот присутен во медот има различен состав од оној што се наоѓа во другите засладувачи. Медот го забрзува метаболизмот, што е од суштинско значење за слабеењето.

Медот воопшто нема холестерол. Сосема спротивно: неговите составни компоненти и витамини придонесуваат за намалување на нивото на холестерол. Секојдневната консумација на мед поволно влијае врз нивото на антиоксидантните соединенија во организмот, кои можат да се борат против вишокот холестерол.

Други истражувања ја покажуваат способноста на медот да се бори против стресот, да го обнови одбранбениот систем на клетката и, како резултат на тоа, да ја подобри меморијата. Покрај тоа, калциумот кој се наоѓа во медот лесно се апсорбира во мозокот, што поволно влијае врз неговото функционирање.

Шеќерот содржан во медот го зголемува нивото на инсулин во крвта, кој потоа ослободува серотонин. Серотонинот дополнително се трансформира во мелатонин, хормон кој придонесува за квалитетен сон.

Медот содржи и триптофан. Оваа хранлива материја е неопходна за нашето тело. Триптофанот е дел од структурата на два хормони - мелатонинот, кој го поддржува нормалниот сон и серотонинот, кој го балансира нивото на анксиозност.

За оние што често се будат навечер, јадењето лажичка мед пред спиење е добра опција за да го одржуваат телото опуштено во текот на целата ноќ.

Ова можеби звучи чудно, но е факт. Медот помага да се смират нервите и да се ублажи заморот. Гликозата содржана во медот е неопходна за функционирање на невроните. Брзо се апсорбира во крвта, што придонесува за релаксација и олеснување на менталните нарушувања.

Извор: N1info.rs

Фото: Pexels

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје