03.09.2020 Живот

Што е наизменичното постење и дали е ефикасно за слабеење?

Постењето придонесува за губење на тежината слично на која било диета со намалување на калориите. Најдобрата диета е онаа што ви овозможува да бидете здрави и хидрирани. Ако постот функционира за вас, тогаш можете да го применувате.

Луѓето што избираат да не јадат 12 часа на ден тврдат дека тоа им дава повеќе сон и енергија.

Генерално, наизменичното постење е диетална стратегија што вклучува наизменични периоди на јадење и продолжен пост (што значи никакво консумирање храна и консумирање малку калории).

- Постои дебата во нашата истражувачка заедница: колку од придобивките од наизменичниот пост се должат само на фактот дека им помага на луѓето помалку да јадат? Дали може да ги добиете истите придобивки само со намалување на калориите со иста количина? - вели д-р Кортни М. Петерсон, доцент на одделот за науки за исхрана на Универзитетот во Алабама, Бирмингем, која го прочучува јадењето во ограничено време, форма на наизменично постење.

Д-р Петерсон и други експерти објаснуваат за овој вид пост.

Како функционира наизменичното постење?

Постојат четири популарни пристапи за пост: периодичен пост, јадење во ограничено време, пост во алтернативен ден и 5:2 диета. Јадењето во ограничено време понекогаш наречено дневно наизменично постење е најлесниот и најпопуларниот метод на постење. Дневните наизменични постења го ограничуваат јадењето во одредени временски периоди секој ден - на пример од 11 наутро до 7 навечер. Периодот на пост е обично околу 12 или повеќе часа, што го вклучува и времето поминато во спиење. Периодичниот пост е најпознат: нема храна или пијалак со калории во период од 24 часа. Друг вид брз пост во алтернативен ден бара сериозно намалување на калориите секој втор ден. И на крај, методот 5:2 бара постење во два последователни дена во неделата.

postenje
Фото: Freepik

Дали постот е ефикасен метод за слабеење?

Ако имате проблем со дебелината или имате прекумерна тежина, постот е ефикасен метод за слабеење, доколку се држите до него. Но, не е поефикасен отколку исхрана што ги ограничува вашите дневни калории.

- Некои луѓе се борат со следењето на внесувањето калории. Значи, ако дневното ограничување на калориите не функционира за вас, можеби постот во алтернативен ден ќе ви биде полесна опција - вели Криста Варади, докторанд и професорка по исхрана на Универзитетот во Илиноис, Чикаго.

Постојат нови докази што покажуваат дека различните форми на пост не се еднакви - делумно затоа што некои се полесни од другите, но и затоа што некои форми на пост подобро одговараат на природниот деноноќен ритам на нашето тело, со што се намалува нивото на инсулин и се зголемуваат хормоните што ги согоруваат маснотиите и го намалуваат апетитот.

Во суштина, бидејќи нашиот метаболизам еволуирал да вари храна во текот на денот и да се одмара ноќе, менувањето на времето на оброците порано во текот на денот може да биде корисно.

Крајна линија: ако сакате да изгубите тежина и сте некој што мрази да го брои внесувањето калории, размислете за овој вид на слабеење.

Извор: New York Times  | Health Harvard
Фото: Freepik