X
 10.04.2018 Здравје

Изгор сметки кога и мајка лежи во болница со дете - министерот Филипче најавува решение

Кога родителите немаат пари да платат, се случува мајката да избега од болница со детето, па финансиските служби на установата потоа „го бркаат“ семејството за да плати.

Фото: KolektifPress 

Осумстотини денари од ден се плаќа за мајките или придружниците на децата постари од три години додека лежат во болница. Дополнително се плаќа и партиципација за лекувањето, па вкупната сума по престојот во болница за многумина знае да биде многу висока. Кога родителите немаат пари да платат, се случува мајката буквално да избега од болница со детето, па финансиските служби на установата потоа „го бркаат“ семејството за да плати. Проблемот е стар, но сѐ уште не е решен.

Повеќе за ова прочитајте на Деца.мк на ОВОЈ ЛИНК

Тагови:

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје