10.12.2021 Живот

Нѐ очекува спектакуларен небесен феномен: Како да го видите метеорскиот дожд „Геминиди“?

Гледањето ѕвезди не е секогаш гламурозно, но ако сте вистински љубител на метеорски дожд, тогаш не треба да го пропуштите метеорскиот дожд наречен „Геминиди“.

Небесниот спектакл ќе може да се види на ноќното небо од 4 до 17 декември, а врвот ќе го достигне утрото на 14 декември.

„Геминиди“ можеби не се најактивниот метеорски дожд во годината, но астрономите аматери ќе можат да видат околу 60 метеори секој час за време на врвот.

Доколку барате совети како и кога да го набљудувате овој небесен феномен, професорот Сајмон Грин, еден од астрономите што го открија изворот на метеорите „Геминиди“ во 1983 година, дава совети како.

Кога може да се види метеорскиот дожд?

Метеорскиот дожд се очекува помеѓу 4 и 17 декември, а врвот ќе го достигне рано утрото на 14 декември.

- Ако сакате да ги набљудувате „Геминидите“, тоа треба да го направите по полноќ. Соѕвездието Близнаци, од каде што се раѓаат „Геминидите“ ќе биде високо на небото околу 1-2 часот наутро - вели професорот Грин.

Тој додава дека метеорскиот дожд „Геминиди“ е доста сигурен, а набљудувачите гледаат приближно ист број метеори секоја година.

- Оваа година има светлосина Месечина што заоѓа околу 3 часот наутро. Светлата Месечина го прави небото светло, што го отежнува гледањето на метеорите. Затоа, најдобро е да се излезе околу 3:30 часот наутро и да погледнете нагоре. „Геминидите“ се уште доста високи во тој момент, но небото ќе биде многу потемно - вели Грин.

Фото: Instagram

Што треба да направите за да имате најдобри шанси да ги видите?

За да добиете најдобар поглед на метеорскиот дожд „Геминиди“, ќе треба да излезете малку порано за да можете да најдете темна точка и да почекате вашите очи да се навикнат на темнината 20-30 минути.

- Завиткајте се за да ви биде топло. Погледнете нагоре. Не ви треба двоглед, не ви треба ништо. Метеор ќе може да се види на секоја минута или две - вели Грин.

Метеорите доаѓаат од соѕвездието Близнаци, кое можете да го најдете користејќи ѕвездена карта или апликација за астрономија.

- Не е важно ако не го знаете небото, бидејќи не ни мора да го најдете соѕвездието. Метеорите имаат тенденција да се низ целото небо - вели Грин.

Од каде потекнуваат метеорите „Геминиди“?

Иако се чини дека потекнуваат од соѕвездието Близнаци, метеорите всушност потекнуваат од астероидот наречен 3200 Фајетон - астероид кој бил откриен од Грин и тим астрономи пред речиси 40 години.

Грин бил дел од тимот во 1983 година, кој бил формиран да открие нови, брзо движечки астероиди.

- Всушност, откривме шест комети од мај до ноември истата година, но јас бев малку очаен дека можеби нема да најдеме некакви астероиди, а токму тоа го баравме - се сеќава Грин.

- Во ноември се појави овој неверојатно светол извор. Беше виден повеќе пати како се движи и бев апсолутно сигурен дека е реално - додава Грин.

Извор: Sciencefocus.com
Фото: Instagram