X
 11.07.2023 Технологија

Во Шведска ќе се гради цел мал град од дрво

Дали може да се изгради цел град од дрво? Една шведска компанија смета дека тоа е возможно.

Компанијата „Атриум Лјунгберг“ претставила план за изградба на најголемиот дрвен град во Стокхолм. Изградбата ќе започне во 2025 година, а првите згради треба да бидат готови во 2027 година. Компанијата сака да го промени урбаниот начин на живеење преку оддржливи иновации и естетска исклучителност, се вели во нивното соопштение.


Фото: Atrium Ljungberg

Дрвените материјали за изградба доведуваат до помалку емисии на јаглерод диоксид во однос на другите традиционални материјали.

Дрвениот град ќе се простира на површина од 250.000 квадратни метри, ќе има 7.000 канцеларии и 2.000 домови. Предвидени се и ресторани и продавници.

Проектот треба и да помогне во решавање на проблемот со недостаток на канцелариски простор во главниот град на Шведска.

Извор: Interesting engineering
Насловна фотографија: Atrium Ljungberg
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија