X
 11.09.2019 Живот

Има 10 години и е вистински виртуоз на виолончело: На Ева не ѝ требаат ноти кога учи нови песни

Во период од само две години, колку што десетгодишната Ева Малинковска од Скопје свири на виолончело, имала над 20 јавни настапи и има освоено десетици меѓународни награди. Талентот за овој инструмент кај ова девојче, кое е третото дете од вкупно четири во семејството Малинковски, го препознала професорката по виолончело Маре Видевска, кај која веднаш почнала да оди на часови. Во шестчленото семејство единствено Ева свири на инструмент, но и нејзиното помало братче Лука има желба да оди во музичкото училиште.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот