X
 13.01.2020 Живот

Од морето крај Солун извлечени 21 електричен тротинет

Со помош на специјални нуркачи, вчера во Солун продолжи втората фаза за чистење на морето во делот околу шеталиштето и беа извлечени 21 електричен тротинет кои ги фрлиле несовесни граѓани.

Освен тротинетите, на дното на морето биле пронајдени и два мотори, велосипеди и куфери.

Станува збор за електрични тротинети за изнајмување кои на граѓаните и туристите во Солун и во Атина им стојат на располагање за нивните прошетки.

Ова е вториот дел од акцијата на општина Солун за чистењето на морето, а во првата фаза од копно беа извлечени околу 50 електрични тротинети.

Заменик-градоначалник на Солун надлежен за животна средина, Сократис Димитриадис, за грчката новинска агенција АНА-МПА вели дека најважно е да се пронајдат и да се уапсат оние што ја предизвикуваат мини еколошката катастрофа во морето, бидејќи хемикалиите што ги испуштаат батериите од електричните тротинети се најлошиот отпад.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот