X
 09.02.2015 Култура

Листа на победници на Греми наградите 2015 година

Иако Сем Смит и Бек доминираа во номинациите на 57-то издание на Греми Наградите, сепак тие вчера не беа победници. Погледнете кои се победниците на овогодинешните Греми Награди.

 

греми

 
Најдобар поп албум

In the Lonely Hour - Сем Смит

Сингл на годината

"Stay With Me" (Darkchild version) - Сем Смит

Албум на годината

"Morning phase" - Бек

Најдобар нов изведувач

Сем Смит

Најдобра поп изведба во дует/група

"Say Something" – A Great Big World и Кристина Агилера

Најдобар традиционален поп-вокал албум

Cheek to Cheek - Тони Бенет и Лејди Гага

Најдобра поп соло изведба

"Happy" - Фарел Вилијамс

Најдобар вокален албум


"In the lonely hour" - Сем Смит
 
Најдобра рок изведба

"Lazaretto" - Џек Вајт

Најдобар рок албум

Morning Phase - Бек

Најдобра рок песна

"Ain't it fun" - Парамор

Најдобар алтернативен рок албум

St. Vincent - St. Vincent

Најдобра метал изведба

"The Last In Line" - Tenacious D

Најдобра рап изведба

"I" - Кендрик Ламар

Најдобра рап соработка

"The monster" - Еминем и Ријана

Најдобра рап песна

"I" - Кендрик Ламар

Најдобар рап албум

The Marshall Mathers LP 2 - Еминем

Најдобра R&B изведба

"Drunk in love" - Бијонсе и Џеј Зи

Најдобра традиционална R&B изведба

"Jesus Children" - Роберт Гласпер

Најдобра R&B песна

"Drunk in love" - Бијонсе и Џеј Зи

Најдобар урбан современ албум

Girl - Фарел Вилијамс

Најдобар R&B албум


"Love, marriage & divorce" - Тони Брекстон & Бејбифејс

Најдобар современ инструментален албум

"Bass & Mandolin" - Крис Тајли & Едгар Мејер

Најдобар денс албум


"Syro" - Апекс Твин

Најдобра денс песна

"Rather be" - Клин Бандит & Џес Глин

Најдобар саундтрак

"Frozen" - Кристен Андерсон-Лопез, Роберт Лопез, Том Мекгдугал и Крис Монтан

Најдобар кантри албум

Platinum - Миранда Ламберт

Најдобра кантри соло изведба


"Something in the water" - Кери Андервуд

Најдобро кантри дуо

"Gentle on my mind" - Бенд Пери

Најдобра кантри песна

 
"I'm Not Gonna Miss You" - Глен Кембл

Најдобар музички филм

20 feet from stardom
 
Најдобар реге албум

Fly Rasta - Зиги Марли

Најдобро музичко видео

"Happy" – Фарел Вилијамс 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура