X
 15.03.2015 Образование

Што научивме изминатава недела: Креативни производи кои не знаевте дека ви се потребни

Изминатава недела се запознавме со момчето кое има генијален метод за добивање бесплатно образование. Исто така, разговаравме на табу темата за сексот и дознавме како можеме да ја одредиме староста на мозокот. Во продолжение ви ги нудиме најчитаните вести во текот на изминатава недела.

 

1


Креативни производи кои не знаевте дека ви се потребни


Денес, секој бара начин да го направи својот живот полесен. Со толку многу технолошки изуми кои ги имаме денес добиваме бесконечно многу можности за создавање нови работи кои дотолку ни помагаат во нашето секојдневие. Ова се некои од најкорисните производи за кои не сте слушнале досега (а требало).

 

Имате талент за пишување? Добијте шанса да водите хотел


Хотелот „Central Lovell inn“ се наоѓа на планините Мејн во САД. Џенис Сејџ е сопственичка на хотелот. Таа одлучила да оди во пензија на своите 68 години и сака да го остави хотелот на некој што навистина ќе го заслужи - пишувајќи есеј.

Што студентите си ветуваат на почетокот на секој семестар?

На почетокот на секој семестар секој студент донесува одлуки во кои самиот си ветува дека ќе биде подобар, поуспешен, повреден. Но, дали се придржува кон овие одлуки и колку долго?

Ајде да зборуваме за сексот
 
Оној разговор. Оној ужасно непријатен разговор кога родителите на своите деца треба да им објаснат за тоа како функционира сексот.

Трикови за Фејсбук кои навистина ќе ги користите

Ја користите социјалната мрежа секојдневно и правите се' и сешто таму. Но, кој од нас истражувал доволно за да открие дека „Фејсбук“ може да се користи поинаку, полесно и поинтересно.

Која е староста на вашиот мозок?

За деменцијата нема лек и може да погоди секого. Затоа таа останува една од најстрашните болести на денешницата. Лекарите се трудат да ги охрабрат потенцијалните заболени лица и да ги спречат луѓето да се разболат со водење поздрав живот, со што ќе ги намалат своите шанси.

Најдобрите апликации за вежбање на мозокот


Има многу причини зошто некој би ја вежбал работата на мозокот. Можеби сакате подобри резултати на испитите или сакате подобро да работите.

Како да се подготвите за усен испит?

Студент сте и не сакате усен испит? Имате страв и не можете да се сконцентрирате, а со самото тоа и да го покажете вашето знаење? За успешна подготовка за усен испит треба да обрнете внимание на неколку важни работи.

Што се случувало кога некој не се согласувал со Њутн?


Исак Њутн го достигнал високото ниво на генијалност во две различни дисциплини - физика и правење на луѓето да се чувствуваат мизерно.

Фотографии од Анџелина Џоли во тинејџерските денови

Не зачудува фактот дека Анџелина Џоли ја започнала својата кариера како тинејџер. Таа започнала како фото-модел.

Мрзеливи луѓе и нивните креативни идеи

Велат дека Бил Гејтс некогаш рекол: „Секогаш би одбрал мрзелива личност да заврши тешка работа бидејќи мрзеливиот ќе најде лесен начин за да го стори тоа“. Тогаш, овие луѓе се вистинските луѓе за најтешките обврски на Гејтс.

Тајните за среќен живот од Толстој

За уметноста на животот може да се научи многу од „Војна и мир“ на Толстој. Тука се прикажани човековите лудости, сексуалната љубомора и семејните односи. Исто така, можеме да научиме многу и од самиот автор.

Момчето со генијален метод за добивање бесплатно образование

 
28-годишниот Гијом Дума е жесток критичар на системот за високо образование. За да покаже дека универзитетите ги елиминираат луѓето кои не можат да си дозволат да студираат, тој поминал 4 долги години како академик.

Најдобрите книги во последните две децении

Иако ни се чини дека се' што читаме е фикција, доколку внимателно погледнеме на полиците ќе забележиме дека има голем број книги кои припаѓаат на „нефикцијата“ или на реалноста.

За чудата на човековиот мозок...


Мозокот е најважниот човеков орган. Тој е незаменлив и уникатен кај секој од нас. Голем дел од тајните кои ги чува човековиот мозок за нас се непознати, но оној мал дел кој го знаеме фасцинира.

Што студентите си ветуваат на почетокот на секој семестар?

 
На почетокот на секој семестар секој студент донесува одлуки во кои самиот си ветува дека ќе биде подобар, поуспешен, повреден. Но, дали се придржува кон овие одлуки и колку долго?

Предизвикај ги своите граници... Пријави го својот тим!

Во петокот, на 06.03.2015, омилениот бренд на спортистите Алгасан и Бут Камп Бубало го најавија најголемиот фит настан на отворено за оваа пролет – Ултимативниот фит предизвик.


Финските ученици немаат домашно се` до средно училиште


Финското образование се смета за едно од најдоброто во светот. Само најдобрите студенти можат да бидат наставници, а во една училница во просек има 12 ученици така што професорите имаат доволно време да им се посветат на сите деца. 
Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование