X
 11.07.2015 Наука

Колку е всушност голема Месечината?

Гледајќи ја навечер од Земјата, Месечината баш и не изгледа толку голема. Но, за да ви ја претставиме нејзината големина, можеме да ја споредиме со континентите; Месечината има површина колку Европа, Кина, Бразил и Америка. Што се однесува до оддалеченоста од Земјата, потребни се 28 дена за да стигнеме до Месечината.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука