X
 31.08.2015 Наука

Науката која може да го објасни раѓањето на животот

Како птиците знаат како да летаат на југ? Одговорот се крие во нешто што најмалку го очекувате и најмалку ве интересира - квантна физика.

Физичарот Џим Ал-Калили е тука за да ни даде сосема нов поглед на чудесниот свет на квантната биологија, која дури може да даде одговори на прашањата за појавувањето на животот.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука