10.03.2016 Забава

Необично пријателство меѓу пингвин и човек што ќе ви го стопли срцето

Во 2011 година, пензионираниот 71 годишен ѕидар Жоао Периера де Соуза кој живее во едно островско село во непосредна близина на Рио де Жанеиро, Бразил, пронашол мал пингвин прекриен со нафта и блиску до смртта.

1

Жоао го крстил пингвинот Џинџин, и успеал да му помогне да се опорави. Џинџин одбил да биде ослободен назад во дивината, се` додека ненадејно исчезнал и го немало повеќе од 11 месеци.

Но, Џинџин не сакал да остане во дивината премногу долго. После некое време Жоао повторно го забележал на плажата.

Во изминативе 5 години, Диндим поминува осум месеци во годината со Жоао, и патува повеќе од 8.000 километри од местото кадешто се размножува во Аргентина и Чиле.

2

„Го сакам пингвинот како мое дете и верувам дека и тој ме сака мене. Никој друг не смее да го допре и напаѓа доколку се обидат да го допрат. Тој лежи во мојот скут, ми дозволува да го капам, да го хранам со сардини и да го кревам. Сите велеа дека нема да се врати меѓутоа тој постојано се враќа да ме посети во изминативе 4 години. Пристигнува во јуни и си заминува во февруари, а секоја година станува се` повеќе приврзан и е посреќен што ме гледа“.

Крајевски, професор по биологија вели: „Никогаш не сум видел ништо вакво. Очигледно пингвинот верува дека Жао е дел од неговото семејство и мисли дека е пингвин“.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Забава