16.09.2016 Економија

На Данска и` фалат невработени

Централната банка на Данска предупреди: земјата достигна полна вработеност. И, сега?

Данци по улица

Данска технички бележи полна вработеност и мора да најде начин да ја зголеми својата работна сила како би избегнала штетни последици за стопанството.

„Невработеноста достигна `структурно` ниво“, утврдила Централната банка во тромесечниот извештај, во кој уште е напоменато дека веќе има знаци за притисок на пазарот на труд.

Меѓу невработените нема резервни работници, а највоочлив показател се извештаите за недостиг на работници во градежништвото и производниот сектор.

Стапката на невработеност во мај изнесувала 4,2%, но се работи за фрикциска невработеност. Работната сила би можела да се зголеми со луѓето кои одложуваат одење во пензија, студентите, граѓаните со инвалидски пензии и имигрантите.

Стапка на невработеност во земјите во светот (Википедија)
Подготвил: А.Д.

Економија