X
 24.10.2016 Живот

Најскапиот чипс на светот

Една од водечките шведски компании за производство на пиво St Erik’s, го произвеле најскапиот чипс на светот бидејќи едноставно сметале дека ниеден чипс на пазарот не е доволно добар за грицкање при конзумација на нивното пиво.

 

Чипсот е произведен од пет специфични состојки – печурки мацутаки од шума која се наоѓа на северот во Шведска, морски алги од Фарските острови, зачини од семејството „копар“ од полуостровот Bjäre, лук од шпведскиот регион Лександ и еден вид на светло пиво. Компирите се исто така од Шведска, од северниот дел каде што ридовите се толку стрмни што компирот мора рачно да се сади и бере.

Секое пакување содржи само по пет парчиња чипс кој ручно е направен од готвачот Пи Ле кој истакнал дека „сите состојки имаат толкав квалитет што порано не сте ги пробале. Овој чипс одлично оди со пивото, но и сам по себе е одличен за грицкање.“

Доколку сакате да го пробате чипсот, ќе морате да издвоите 50 евра за едно пакување, што е за 75 пати поскапо од обичниот чипс кој може да се најде во сите продавници.

Првите 100 пакувања од чипсот биле веднаш распродадени.

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот