X
 20.12.2016 Култура

Еве зошто животот во 70те и 80те беше подобар од животот денес

Зошто животот во овие периоди беше многу подобар од животот денес?


Телефонски говорници

 

1


Денес децата ни пишуваат пораки кога ќе завршат со часот по англиски, фудбалскиот тренинг и слично. Меѓутоа порано ние се јавуваме од телефонски говорници дека сме завршиле и дека можат да не' земат.

Кошаркарски шорцеви

 

2


Не сте почувствувале удобност се' додека не сте ги пробале шорцевите за кошарка. А девојките навистина ги сакаа!

Појаси

 


5


 

Денес младите се многу мека генерација. Порано, никое дете не врзуваше појас во автомобилите, туку седеше на средина, меѓу возачот и совозачкото седиште.


Немаше DVD ниту DVR

Немавме ленти и не можевме да го гледаме шоуто кога сакаме. Светот го гледаше истото шоу во исто време.

„Валкани“ магазини

 

4


Немавме лесен пристап до еротика или порно, но знаевме каде се „валканите“ магазини на нашиот постар брат.

Музика на касети


„Pandora“, „Spotify“ и „Apple Music“ за нас беа научна фантастика, меѓутоа ја имавме усовршено праксата на снимање на песната која ја сакавме која неуморно ја чекавме на радио.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура