X
 28.12.2018 Култура

Најдобрите филмови за 2018 година што не сте ги гледале

Од лигав трилер кој добива холивудски римејк до комедија со темна рап-битка, „Гардијан“ ги избра најдобрите филмови што се потценети во 2018 година.

„Unsane“
Млада жена несвесно се пријавила за престој во ментална институција, каде што се соочува со нејзиниот најголем страв - но дали сето тоа е вистина или производ на нејзината илузија? Она што е интересно во врска со овој филм е дека режисерот Стивен Содерберг го снима со мобилен телефон.

„Cielo“
Канадската режисерка Алисон Мекалпин создава кинематографско ремек-дело за лудата убавина на ноќното небо, доживеано во пустината Атакама, Чиле, едно од најдобрите места на нашата планета за истражување и размислување. Филмот се испреплетува меѓу науката и духовноста, сувата земја, пустинските брегови и бујните галаксии, проширувајќи ги границите на нашата земна фантазија.

„Тhe Guilty“
Американски римејк на данскиот трилер, иако голем дел од публиката смета дека ниту еден американски актер не би можел да го замени оригиналниот Густав Морел, кој оваа година ја освои наградата од публиката на фестивалот „Санденс“. Филмот е возбудлив трилер, поставен целосно во внатрешноста на полициска станица за повици во Копенхаген.

„Madeline’s Madeline“
Кога амбициозниот режисер ја турка тинејџерката да го исткае својот богат внатрешен свет и проблематичната историја со мајка си во нивната колективна уметност, линиите помеѓу перформансот и реалноста почнуваат да се заматуваат.

„Let the corpses tan“
За време на прекрасното медитеранско лето, Рино и неговата банда крадат злато. Тие веруваат дека го нашле совршеното скривалиште: далечно и напуштено место во кое живее жена која бара инспирација. За жал, ненадејни гости и двајца полицајци го компромитираат нивниот план, а небесното место каде што се случуваат диви случки и оргии е во ужасно бојно поле.

„Calibre“Вон и Маркус, кои се пријатели од детството, патуваат во оддалечена област на шкотските висорамнини. Патувањето ги тестира нивните граници кога се соочуваат со возбудлива ситуација за која никој не можел да се подготви.

„Every Day“
Шеснаесетгодишниот Ријанон се заљубува во Еј, мистериозен дух кој секој ден живее во друго тело. Тие се обидуваат да се најдат на дневна основа, секогаш несигурни во тоа кој или што ќе донесе наредниот ден. Наскоро, реалноста на љубовта кон некој што секој ден е различна личност почнува да го зема својот данок, оставајќи ги заљубените да се соочат со најтешката одлука што некогаш морале да ја направат.

„The Escape“Тара е домаќинка во предградие на Лондон и се грижи за нејзините две деца додека е омажена со сопруг кој многу работи и е насочен само кон себе. Очајна за промена, Тара донесува храбра одлука да остави сè зад себе и да си купи билет за Париз во еден правец. Нејзината новооткриена слобода и самооткривањето наскоро ѝ овозможуваат да открие дека напуштањето на стариот живот и не е толку едноставно.

„A Prayer Before Dawn“Неверојатна вистинска приказна за Били Мур, англиски боксер затворен во најозлогласениот затвор во Тајланд. Фрлен во светот на дрогата и насилството, тој открива дека неговата најдобра шанса за бегство е да се бори во натпреварот Муај Таи.

„Filmworker“Приказната за Леон Витали, кој се откажал од неговата ветувачка актерска кариера за да му стане посветена десна рака на Стенли Кјубрик.

„Bodied“Прогресивен дипломец пронаоѓа успех и предизвикува бес кога неговиот интерес во рап-битки како тема на тезата се претвора во конкурентна опсесија.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура