X
 22.05.2017 Култура

Интимни портрети на млади бунтовници од 70-те низ објективот на еден професор

buntovnik
Фото: Joseph Szabo

Пред Џозеф Сабо да стане светски признат фотограф, тој бил професор во средното училиште Малверне на Лонг Ајленд. Во текот на првите денови на работа Џозеф сфатил дека ќе му биде потребно нешто посебно за да успее да го „улови“ вниманието на неговите ученици. Затоа, на час, со себе ја зел и неговата камера.

„Никогаш немав никаква агенда со моето фотографирање - никогаш не беше нешто со кое би заработувал пари, едноставно имаше за цел да се поврзам со младите луѓе. Отсекогаш сум се обидувал да ги фатам тие лични моменти, секако на искрен начин, и да покажам што луѓето точно прават. Сите овие луѓе и моменти ми значат премногу. Тие ми помогнаа да ги сфатам луѓето и ми дозволија да се поврзам со нив низ годините. Се надевам ќе им значат и на другите луѓе“, вели тој.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура