X
 28.05.2017 Живот

Совршениот одговор на една паметна ученичка

Запознајте ја Ејва Морисон-Бел, 11 годишното девојче од Британија која има сериозни размислувања.

devojce
Фото: Twitter

Кога на училиште Ејва го доби прашањето како би можела да се подобри нејзината наставничка, Ејва храбро одговори дека наставничката не треба да го користи колективното казнување бидејќи не е фер за луѓето кои не направиле ништо. И тоа не е сè.

Дополнително на тоа, таа додава и еден историски доказ во кој пишува дека „под женевската конвенција од 1949 година, тоа е воено злосторство“.

И таткото на девојчето бил изненаден, па одговорот го постирал на „Twitter“.

„Не сум сигурен дали да ја казнам или да ѝ купам сладолед“, пишува татко ѝ.

дете
Фото: Twitter

Но, откако твитерџии позитивно реагираа на нејзиниот одговор, нејзиниот татко сепак одлучил да ја почасти со сладолед.

1
2
3
4
Фото: Twitter
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот