X
 14.06.2017 Култура

Земји за кои не сте знаеле дека се именувани по историски личности

Има околу 200 земји во светот, но дали сте се запрашале како ги добиле нивните имиња? Еве листа на 10 земји кои биле именувани по историски личности.

насловна
Фото: theculturetrip.com

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: М.Д.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура