X
 24.08.2017 Култура

Најпосетените земји во светот - колку туристи ја посетиле Македонија?

mapa

Генерално кажано, туризмот е во пораст. Сè поголем број луѓе одат во странство и стана сè полесно да се патува насекаде низ светот.

Каде сакаат да одат луѓето?

Користејќи податоци од Светската банка, „Инди100“ успеа да направи туристичка мапа од светот според бројот на туристички пристигнувања во една земја.

Ватикан е местото што луѓето најмногу го посетуваат. Koга станува збор за Македонија, имало 486.000 посети во 2015 година.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура