X
 09.07.2017 Култура

Фотограф повторно создава портрети со истите луѓе од пред 40 години

фото

Во 1970-те и 1980-те, фотографот Крис Порсз го поминал неговото слободно време шетајќи низ улиците на Питерборо, Англија, фотографирајќи ги случајните минувачи.

40 години подоцна, Крис успеал да ги пронајде луѓето од неговите фотографии, убедувајќи ги да ја направат истата поза со „некогаш“ и „сега“ перспектива.

„Мислам дека никој не успеал да пронајде толку непознати луѓе и повторно да ги создаде фотографиите“, вели Крис.

Линк до галеријата.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура